Klacht aanbestedingsprocedure

Tijdens een aanbestedingsprocedure kan een marktpartij het niet eens zijn met de wijze waarop de procedure verloopt. Een klacht kan bijvoorbeeld gaan over onduidelijkheden in de aanbestedingsdocumenten, een disproportionele eis of de gunningsbeslissing.

Welke mogelijkheden een marktpartij heeft om een klacht in te dienen of juridische stappen te ondernemen, hangt af van het onderwerp en het moment waarop de klacht ontstaat.

Klacht tijdens de aanbestedingsprocedure

Van marktpartijen wordt verwacht dat zij tijdens een aanbestedingsprocedure proactief handelen. Fouten, tegenstrijdigheden of onduidelijkheden in de aanbestedingsdocumenten moeten tijdig worden gemeld. Gebeurt dat niet, dan bestaat het risico dat een marktpartij daar later niet meer over kan klagen. Dit wordt ook wel het Grossmann-verweer genoemd.

De verplichting om proactief te handelen betekent echter niet dat ieder gebrek waarover niet vooraf is geklaagd, automatisch niet meer aan de rechter kan worden voorgelegd. Uit de rechtspraak blijkt dat een beroep op rechtsverwerking onder bijzondere omstandigheden niet altijd slaagt. Daarbij kunnen onder meer de aard en ernst van het gebrek een rol spelen.

Krijgt een aanbestedende dienst een melding over een disproportionele eis of een fout, tegenstrijdigheid of onduidelijkheid in de aanbestedingsdocumenten? Dan moet de aanbestedende dienst beoordelen of aanpassing mogelijk en noodzakelijk is. Als aanpassing nodig is, moeten alle betrokken marktpartijen daarover op gelijke wijze worden geïnformeerd, bijvoorbeeld via de nota van inlichtingen.

Zolang de inschrijftermijn nog niet is verstreken, kan de aanbestedende dienst de aanbestedingsdocumenten onder omstandigheden aanpassen. Afhankelijk van de aard en omvang van de wijziging kan het nodig zijn de inschrijftermijn te verlengen. Is herstel niet meer mogelijk en blijkt de klacht gegrond? Dan kan het noodzakelijk zijn de aanbestedingsprocedure in te trekken en eventueel opnieuw te starten.

Klacht na een aanbestedingsprocedure

Ook na een aanbestedingsprocedure kan een marktpartij een klacht hebben. Bijvoorbeeld omdat een opdracht volgens de marktpartij niet aan de gekozen inschrijver had mogen worden gegund of ten onrechte niet is aanbesteed.

Een marktpartij kan de klacht eerst voorleggen aan de aanbestedende dienst. Daarnaast kunnen bepaalde klachten worden ingediend bij de Commissie van Aanbestedingsexperts.

De Commissie behandelt zogenoemde ontwerpklachten. Dit zijn klachten over eisen, voorwaarden, criteria of andere onderdelen die vooraf door de aanbestedende dienst of het speciale-sectorbedrijf zijn vastgesteld. Klachten over de selectie of beoordeling van een marktpartij of inschrijving kunnen niet bij de Commissie worden ingediend.

De Commissie beoordeelt ontwerpklachten en brengt daarover een niet-bindend advies uit. Ook brancheorganisaties en aanbestedende diensten kunnen zich in bepaalde gevallen tot de Commissie wenden.

Kort geding na de gunningsbeslissing

Een afgewezen inschrijver kan ook een kort geding starten bij de civiele rechter. Bij Europese aanbestedingen geldt na bekendmaking van de gunningsbeslissing in beginsel een opschortende termijn (standstill-termijn) van minimaal twintig kalenderdagen. Tijdens deze periode wordt de overeenkomst nog niet gesloten.

Een inschrijver kan de rechter bijvoorbeeld vragen de voorgenomen gunning tegen te houden, omdat de inschrijving volgens hem onjuist is beoordeeld of tijdens de aanbestedingsprocedure fouten zijn gemaakt.

Stelt de voorzieningenrechter de aanbestedende dienst in het gelijk? Dan mag de aanbestedende dienst in beginsel de overeenkomst sluiten met de beoogde opdrachtnemer, ook als de afgewezen inschrijver hoger beroep instelt tegen de uitspraak in kort geding.

Na het sluiten van de overeenkomst

Ook na het sluiten van een overeenkomst bestaan in bepaalde gevallen mogelijkheden om naar de civiele rechter te stappen.

Onder specifieke wettelijke voorwaarden en binnen bepaalde termijnen kan vernietiging van een overeenkomst worden gevorderd als bij de totstandkoming daarvan de aanbestedingsregels zijn geschonden.

Het is daarom belangrijk om tijdig juridisch advies in te winnen wanneer een aanbestedende dienst of marktpartij vermoedt dat een overeenkomst in strijd met de aanbestedingsregels tot stand is gekomen.

Heeft u vragen over een klacht tijdens of na een aanbestedingsprocedure? Bel onze specialisten: 079 - 3631919 of mail ons. 

Advies nodig?

Bel ons: 079-3631919 of stuur een mail. Wij helpen u graag.

Ontvang ons cursusaanbod

Volg ons op social media

Gerelateerde referentieprojecten

Advies over uitsluiting ondernemer van deelname Europese aanbesteding

Advies over uitsluiting ondernemer van deelname Europese aanbesteding

Een samenwerkingsverband van gemeenten heeft Vijverberg Juristen verzocht te beoordelen of één van de inschrijvers op een Europese aanbesteding kan of moet worden uitgesloten van verdere deelneming. Vijverberg adviseert het samenwerkingsverband of de specifieke inschrijver…
Basistraining Aanbesteden

Basistraining Aanbesteden

Een gemeente wil dat een groep niet-juridische medewerkers vertrouwd raakt met de basisaspecten van inkopen en aanbesteden. Vijverberg organiseert een interactieve training op maat waarin ook het inkoop- en aanbestedingsbeleid van de gemeente wordt behandeld…
Advies inzake aanbestedingsprocedure

Advies inzake aanbestedingsprocedure

De gemeente Westland is een niet-openbare (Europese) aanbestedingsprocedure gestart. Zoals opgenomen in de selectieleidraad toetst een extern kredietmanagementbureau in opdracht van de gemeente de financiële economische draagkracht van de inschrijver. Door een door het externe…

Ontvang onze publicaties

Volg ons op social media